Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Edmunds Sprūdžs

FOTO: LETA

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Edmunds Sprūdžs (Reformu partija) negrib dramatizēt situāciju pēc Līgatnes lācenes Mades izraušanās brīvībā jau otro reizi nepilna gada laikā. Ministrs arī nedomā, ka pēc šā gadījuma būtu jālemj par lāču pārvešanu projām no Līgatnes.

Ja lūgtu, līdzekļus piešķirtu

«Riski pastāv, visi esam nobažījušies, bet negribu situāciju dramatizēt. Līgatnes dabas takas ir piemērota vieta, kur lāčiem dzīvot,» pastāstīja ministrs.

Viņš arī norādīja, ka Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija nav saņēmusi naudas pieprasījumus no Līgatnes dabas takām par finansējumu voljēru sakārtošanai. Pēc ministra teiktā, summai nevajadzētu būt astronomiskai, un, ja pieprasījums tiks saņemts, varētu lemt par līdzekļu piešķiršanu.

«Atstāsim lāci speciālistu ziņā. Tur ir profesionāli cilvēki, kuri zina, kas ir jādara,» situāciju ar lācenes izbēgšanu komentēja Sprūdžs.

Pēc vienošanās arī policijas pārstāvji ir beiguši patrulēt pie autoceļa, kas iepriekš bija slēgts, jo uzskatāms, ka lācis Līgatnes apkaimi ir pametis.

Nav zināms, kur Made atrodas - tas dara raizes

Līgatnē visu nakti pamatīgi lijis un diemžēl lietus aizskalojis pēdas, ko lācis pa nakti būtu varējis atstāt. Jaunus ķepaiņa pēdu nospiedumus zvērkopji pagaidām nav atraduši. Līgatnes dabas taku darbinieki ir ļoti noraizējušies par Mades došanos brīvsolī. «Tas paliek ļoti nopietni, jo tas nozīmē, ka viņai šis amats ir rokā. Pašlaik ir pat grūti izdomāt, ko darīt, lai liegtu viņai šādu vēlēšanos izkļūt,» teica taku pārvaldnieks Jānis Andrušaitis.

Dienas gaitā tiek pakāpeniski paplašināta meklēšanas teritorija, taču arī līdz plkst.10 svaigas lāča pēdas nav atrastas, pastāstīja dabas taku vadītājs. Pirmdienas vakarā konstatēts, ka Made viesojusies kādā apmetnē pie Gaujas un ēdiena meklējumos izrevidējusi atkritumu konteineru, tādēļ tuvējo māju iedzīvotāji tiek lūgti pievērst uzmanību, vai viņu piemājas atkritumu kastes nav apgāztas un izrakņātas, un aizdomu gadījumā ziņot atbildīgajiem parka speciālistiem.

Cer uz zvēra tukšo vēderu

Zvērkopji joprojām pieļauj, ka, izsalkuma mudināta, Made varētu griezties atpakaļ un parādīties dabas taku teritorijā. Andrušaitis iesaka lauku teritoriju iedzīvotājiem savus suņus nelaist uz mežu, jo viņi varētu lāci izbiedēt. Turklāt satraukumā lācis var aizbēgt vēl tālāk, kas ļoti apgrūtinātu viņa meklēšanu.

Pašlaik meklēšanā ir iesaistīti mednieki, kas prot saskatīt dzīvnieku pēdas. Mades pēdas no rīta mežā nebija atrodamas. Pašlaik Līgatnes apkārtnē lietus nelīst.

Lācene dodas uz Siguldu, dziļāk mežos

Pašlaik zvērkopji sliecas domāt, ka lācene drīzāk devusies pastaigā uz Siguldas pusi un varētu būt apmēram divu kilometru attālumā no iežogojuma. «Viņai ir iepaticies,» secināja Andrušaitis.

Kad Made izbēga pagājušajā reizē, viņu atrada tuvāk voljēram, tādēļ Andrušaitis neizslēdza, ka dzīvnieka nogādāšanai atpakaļ tomēr varētu būt nepieciešamas miegazāles. Par to gan tikšot lemts atkarībā no situācijas, jo divi kilometri lācim nav liels attālums - viņš tos var noiet desmit minūtēs.

Andrušaitis atzina, ka līdz ar ziņu izplatīšanos par Mades pazušanu uzraugiem sāk pienākt arī maldinošas ziņas par lāča iespējamo atrašanās vietu, tādēļ aicināja iedzīvotājus ziņot tikai tad, ja viņi ir pilnīgi pārliecināti, ka redzējuši lāci vai lāča pēdu. «Cilvēki kļūst uzmanīgi, un katrs krūms, kas pakustas, katra skaņa un mežacūkas siluets jau tiek noturēts par lāci,» viņš minēja.

Mades meklēšana notiek Gaujas senlejā, kur ir lieli meži, tādēļ meklēšanas apstākļi ir sarežģīti. Lācene ir spējīga mērot lielus attālumus.

Dabas takas joprojām ir slēgtas

Arī šodien, jau otro dienu, apmeklētājiem slēgtas Līgatnes dabas takas, jo lācene Made joprojām nav atriezusies voljerā. Kā stāsta apmeklētāju centra speciālisti, abi pārējie lāči - Puika un Miks, kuri ikdienā uzturas vienā voljerā ar Madi, - mierīgi dzīvojas jau salabotajā voljerā, Mades prombūtne viņus nav kā īpaši ietekmējusi.

Līgatnes dabas takas paliks slēgtas līdz brīdim, kamēr Madi izdosies nogādāt atpakaļ voljērā, un iedzīvotāji ir aicināti pagaidām izvairīties no apkārtnes mežu apmeklēšanas. «Brīvā dabā lācis izvairītos no sastapšanās ar cilvēku mežā, bet šeit problēma ir tā, ka lācis ir pieradis pie cilvēka, visus savus 17 gadus pavadījis iežogojumā, cilvēku uzmanīts un apbrīnots, un viņam nav bail no cilvēka,» skaidroja Andrušaitis.

Jau vēstīts, ka Līgatnes dabas taku lācene Made svētdien vakarā jau otro reizi gada laikā izkļuva no iežogojuma, izrokoties tam pa apakšu. Zvērkopjiem līdz otrdienas rītam joprojām nav izdevies lāceni atrast.

Pērn augustā, kad 17 gadu vecā Made izmuka pirmoreiz, viņu izdevās atvilināt atpakaļ ar kārumiem. Lācenes pēdas izdevās sadzīt nākamās dienas vakarā, kad viņa tika pamanīta pie kādas privātmājas, kur mielojās ar āboliem. Lācenei tika iešauta miegazāļu deva, bet tas nelīdzēja, un dzīvnieks neaizmiga. Lāci atpakaļ uz voljeru izdevās atvilināt zvērkopei Velgai Vītolai, liekot lietā kārumus.

Līgatnes dabas takās ir divi voljeri, kuros dzīvo lāči – Mikus, Puika un Made, bet atsevišķā voljerā mitinās Ilzīte.

Iedzīvotāji tika aicināti ziedot naudu Ilzītes voljera iekārtošanai, jo tas savu laiku ir nokalpojis un vairs nav drošs. Marta beigās nepieciešamos līdzekļus – vairāk nekā 26 tūkstošus latu – izdevās savākt, un tika prognozēts, ka jau gada nogalē visi Līgatnes lāči varētu pārvākties uz jaunām mītnēm.

Līgatnes dabas takas ir izveidotas 1975.gadā. Takas izveidotas vairāk nekā kā piecu kilometru garumā, kur var novērot Latvijas faunai raksturīgos savvaļas dzīvniekus un putnus. Meža dzīvnieki atvesti no dažādām Latvijas vietām, tie ir bijuši ievainoti vai arī pieradināti dzīvnieku mazuļi, kas nav spējīgi patstāvīgi atrast barību un izdzīvot bez cilvēku gādības.

Šī iemesla dēļ pēc savstarpējas vienošanās arī policijas pārstāvji ir beiguši patrulēt pie autoceļa, kas iepriekš bija slēgts.

Lasīt un pievienot komentāru

JAUNĀKIE FOTO