Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis paziņojis, ka par savu galveno uzdevumu uzskata karadarbības izbeigšanu valsts austrumos, un tā izpildei viņš ir gatavs pieņemt nepopulārus lēmumus, tostarp tādus, kuru dēļ viņam var būt jāatstāj valsts vadītāja amats.

"Mūsu galvenais uzdevums ir pārtraukt uguni Donbasā," Zelenskis sacīja parlamentasēdē pēc tam, kad bija inaugurēts prezidnta amatā.

3

"Man bieži jautāts, uz ko esmu gatavs, lai uguns tiktu pārtraukta? Dīvains jautājums. Uz ko jūs, ukraiņi, esat gatavi jums tuvu cilvēku dzīvības dēļ. Uz ko? Varu apliecināt, ka esmu gatavs uz visu, lai mūsu varoņi vairs nekristu kaujā. Es patiešām nebaidos pieņemt sarežģītus lēmumus. Esmu gatavs zaudēt savu popularitāti, savus reitingus, un, ja būs nepieciešams, es bez vilcināšanās esmu gatavs zaudēt savu amatu, lai tikai iestātos miers," paziņoja jaunais Ukrainas prezidents.

» Zelenskis uzreiz pēc inaugurācijas atlaiž Ukrainas parlamentu

"Nezaudējot mūsu teritorijas, nekad," viņš piebilda.

3

Zelenskis arī uzsvēra, ka par dialoga sākumu ir jākļūst visu sagūstīto Ukrainas karavīru atbrīvošanai. "Ne mēs šo karu sākām, bet mums šis karš ir jāizbeidz. Un mēs esam gatavi dialogam. Tomēr esmu pārliecināts, ka pirmais šī dialoga solis būs visu Ukrainas gūstekņu atgriešanās," klāstīja jaunais valsts vadītājs.

Kā nākamo izaicinājumu Zelenskis nosauca zaudēto teritoriju atgūšanu. "Godīgi sakot, man šis formulējums nešķiet īpaši pareizs, jo nevar zaudēt to, kas ir tiesiski mūsu. Gan Krima, gan Donbass ir Ukrainas zeme," paziņoja prezidents.

Vienlaikus viņš norādīja, ka kopā ar teritorijām ir zaudēti arī cilvēki un tagad "mums ir jāatgriež viņiem apziņa", teica Ukrainas prezidents, runā pārejot uz krievu valodu.

Krievijas prezidents Vladimirs Putins, kurš neapsveica Zelenski ar ievēlēšanu par Ukrainas prezidentu, negatavojas viņu apsveikt arī ar stāšanos amatā, pirmdien paziņoja Putina preses sekretārs Dmitrijs Peskovs.

Viņš piebilda, ka Putins apsveikšot Zelenski, kad viņš būs guvis panākumus Ukrainas un Krievijas attiecību normalizēšanā un konflikta Donbasā noregulēšanā.

"Prezidents Putins apsveiks Zelenski ar pirmajiem panākumiem iekšējā konflikta noregulēšanā Ukrainas austrumos, kā arī ar pirmajiem panākumiem Krievijas un Ukrainas attiecību normalizēšanā," žurnālistiem sacīja Peskovs.

3

Uz jautājumu, kādiem jābūt šiem panākumiem, Putina preses sekretārs atbildēja: "Pirmie panākumi būs acīmredzami. Ja tie būs, mēs tos ieraudzīsim ar neapbruņotu aci!"

Viņš piebilda, ka Krievija uzskata Krimu par savu teritoriju un nav gatava apspriest tās piederību.

Jau vēstīts, ka Zelenskis pirmdien tūlīt pēc stāšanās Ukrainas prezidenta amatā atlaidis valsts parlamentu, kā arī ierosinājis valdībai demisionēt. Par to viņš paziņoja parlamenta svinīgajā sēdē, kurā notika viņa inaugurācija.

Zelenskis 21. aprīlī uzvarēja prezidenta vēlēšanu otrajā kārtā, saņemot 73% balsu. Viņa sāncensis, līdzšinējais valsts galva Petro Porošenko ieguva tikai 24% balsu.

Tik pārliecinošu rezultātu nevienam prezidenta amata kandidātam Ukrainas vēsturē līdz šim nebija izdevies gūt.

Zelenskis, par kura politiskajiem uzskatiem vēl ir daudz neskaidrību, kļuva populārs kā televīzijas komiķis. Aizvadītā gada pēdējā dienā viņš negaidīti paziņoja, ka ir nodomājis kandidēt uz prezidenta amatu.

Prezidenta amata termiņš ir pieci gadi.

Krievija 2014. gada februārī okupēja Ukrainai piederošo Krimas pussalu. Kopš 2014.gada aprīļa Maskavas atbalstītie un apbruņotie kaujinieki, diversanti un Krievijas regulāro vienību karavīri ieņēmuši plašus apvidus Luhanskas un Doņeckas apgabalos, Ukrainas austrumos.

Konfliktā Ukrainas austrumos dzīvību zaudējuši 13 000 cilvēku, bet teju trīs miljoni devušies bēgļu gaitās.

Video: Volodimira Zelenska inaugurācija Ukrainas prezidenta amatā

Foto: Ukrainas prezidenta Zelenska inaugurācija

Lasīt un pievienot komentāru

JAUNĀKIE FOTO