Černobiļas ekskursija ilga divas dienas, tajā ietilpa Pripjatas pilsētas un radara "Duga" apskati. Busiņam ar ekskursantiem pirms tikšanas Černobiļā ilgu laiku nācās pavadīt uz Polijas-Ukrainas robežas - sešas stundas garā rindā, piedzīvojot citu šoferu agresiju.
Ekskursanti tika nodrošināti ar īpašiem aparātiem, kas nosaka radiācijas līmeni - ja radiācija ir lielāka par pieļaujamo normu, aparāts sāk "kliegt".
Jau ekskursijas sākumā puiši saskārās ar paaugstinātu radiācijas līmeni vietām. Koku paugurā, zemē esot neliels grafīta gabaliņš nokritis traģēdijas laikā, kuru neviens nespējot atrast, pieļauj ekskursijas vadītājs. "Iespējams, tas sen jau kā ir zem zemes, taču digitālais radiometrs par to vēl joprojām skaļi ziņo apkārtējiem."
Tāpat dažās vietās ekskursanti novēro augstu radiācijas līmeni, pieliekot aparātu pie atrastiem objektiem un koku saknēm.
"Mēs ejam uz 5./6. energobloka dzesēšanas iekārtu, kas nav uzcelta līdz galam, jo kad notika sprādziens 1986. gadā, tika arī apstādināta tā celšana," skaidro viena no ekskursijas vadītājām Diāna.
Izejot cauri nepabeigtajai dzesēšanas iekārtai, ekskursanti pēc neilgas pastaigas uzkāpj uz 5. energobloka jumta. "Energobloks nav uzcelts līdz galam. Pavisam kopā bija plānoti 12 bloki, kas to padarītu par lielāko spēkstaciju Eiropā," atklāj ekskursijas vadītāja.
Pēc radiācijas līmeņa noteikšanas cilvēku organismos, kā īstā ekskursijā pieklājas, ļaudis devās uz ēdnīcu Pripjatā, pēc kuras ekskursija turpinājās uz galveno apskates objektu - avarējušo Černobiļas spēkstaciju.
"Tagad es eju pa tiltu, kuru visi esot iesaukuši par Nāves tiltu.
Seriālā tika rādīts, ka cilvēku lērums, kas vēroja sprādzienu no tilta, visi esot nomiruši, jo šeit pāri nācis lielākais radioaktīvais vilnis," stāsta viens no ekskursantiem.
Uz katra stūra var novērot klaiņojošus suņus. "Suņu te ir vairāk, nekā visā Rīgā kaķu," nosaka kāds no atbraucējiem.
Ekskursijā var apskatīt arī ekskluzīvas un pat veselībai bīstamas vietas - grupa tika aizvesta pie pacēlēja krāna, kas tika izmantots, lai savāktu radioaktīvās daļas no sprādziena vietas.
"Pieļauju, ka šī ir pati radioaktīvākā vieta visā Pripjatā," norāda Diāna.
Ejot cauri mežam, paveras skats uz auto kapsētu - pamestu auto korpusi un tehnika mētājas starp kokiem. Ceļš caur kluso mežu ved uz Pripjatas policijas iecirkni, kur ekskursantiem ir iespēja to izložņāt.
Foto: Tūristu bums Černobiļā
Visu laiku dalībnieki tiek uzraudzīti un pārdaudīts, vai viņi nav uzņēmuši radiāciju. Pirmās dienas novakarē Černobiļas viesi devās uz mielastu pie viena no sprādziena likvidatoriem.
Nākamajā dienā ekskursantus nogādāja pie izslavētā radara "Duga", kas ir 150 metrus augsts. Visiem par pārsteigumu - puiši arī uzkāpa tajā. Video redzami galvu reibinoši skati no "Dugas" augšas.