/nginx/o/2019/09/22/12583886t1h7428.jpg)
FOTO: AP/Scanpix
Pāvests Francisks ir 266. pāvests, Romas katoļu baznīcas galva, kā arī Vatikāna vadītājs. Vai tu zināji, ka Buenosairesā viņš strādājis arī bārā par ārāsviedēju? Šī gada septembrī aprit gads, kopš viņš viesojās Latvijā, Lietuvā un Igaunijā, tāpēc, atminoties šo notikumu, portāls "Apollo" apkopoja interesantākos faktus par pavēstu un viņa garderobi.
- Pāvests Francisks ir dzimis 1936. gada 17. decembrī, Buenosairesā, Argentīnā.
- Viņš pirmoreiz kļuva par priesteri 1969. gadā, bet par pāvestu - tikai 2013. gadā.
- Pasaule viņu pazīst kā Francisku, bet viņa īstais vārds ir Horhe Mario Bergoljo.
- Pirms kļuva par pāvestu, Franciskam patika dejot tango.
- Patiesībā pāvestam ir maģistra grāds ķīmijā.
- Buenosairesā viņš strādājis arī bārā par ārāsviedēju.
- Pāvests brīvi runā spāņu, itāļu, latīņu valodā, kā arī var saprasties angļu, vācu, ukraiņu, franču un portugāļu mēlē.
- Bībele nav vienīgā grāmata, kurā viņš mēdz "ienirt". Viņš ir izlasījis "Gredzenu pavēlnieku" un citas Dž. R. R. Tolkīna sarakstītās grāmatas.
Pāvesta drānas: kas ietilpst svētākajā tērpā pasaulē?
Protams, ka svētākajā personai pasaulē pienākas arī īpaša garderobe. Sākot no ikdienišķā tērpa līdz svētku drēbēm, un līdz pat pallijam, ko drīkst saņemt tikai vienu reizi mūžā.
Bīskapa sutana ir balts ikdienas tērps. Romas pāvestam sutana ir sārti balta ar baltām pogām. Pāvesta sutanai ir arī apmetnis jeb pelerīne.

FOTO: SCANPIX
Šis tērps ir t.s. pāvesta ikdienas apģērbs, ko viņš nēsā visu laiku, kad nenotiek svarīgi liturģiski pasākumi. Šajā sutanā pāvests ēd, dzer tēju, lasa avīzes - dara visu ikdienišķo. Baltais apzīmē ne vien šķīstību, bet arī atšķirības zīmi – pāvests kā vienīgais līderis.
Sutanai tiek apsieta arī balta josta. Līdz pāvestam Franciskam tā tika darināta no zīda, bet mūsdienu pāvests no dārgiem audumiem ir atteicies, priekšroku dodot kokvilnas izstrādājumiem.

FOTO: SCANPIX
Īsais plecu apmetnis jeb mozzetta
Mozzetta ir plecu apmetnis garumā līdz nēsātāja elkoņiem. Lai sutanu atšķirtu no tērpa, ar kuru pāvests vada arī sadzīviskas gaitas, pāvesti, kaut kur izejot, aplika apmetni. Mozzettas mēdz būt dažādas – vasarā tā tiek darināta no sarkana atlasa jeb satīna, ziemā no sarkana samta ar baltu kažokādas apdari. Nereti apmetnim ir arī ziemas kapuce. Tāpat liturģisko pasākumu laikā tās atšķiras. Mozzeta kā apģērba simbolika ir nesaraujami saistīta ar pāvesta spēcīgo varu un liecina par viņa suverenitāti pār Katoļu baznīcu.

FOTO: REUTERS/SCANPIX
Pāvestu Francisku varam redzēt baltā mētelītī, kad viņam vizītes noris vietās, kur ir vēsi laika apstākļi.

FOTO: AP/Scanpix
Falda un ornāts - svētku drānas
Viens no pāvesta apģērbiem ir falda - īpašs tērps ar garu apakšmalu. Tērps ir tik garš, ka staigājot nepieciešama palīdzība - tērpa malas nes pāži.

FOTO: SCANPIX
Pāvests virs faldas vēl velk ornātu. Ornāts ir Romas Katoļu baznīcas garīdznieku, izņemot diakonus, virsapģērbs, ko lieto, celebrējot svēto misi, kā arī veicot liturģiskas funkcijas, kas saistītas ar svēto misi, un piedaloties dievmaizes svētku procesijā.
Lai uzsvērtu tā valkāšanas nozīmīgumu, tērps lielāko tiesu gatavots no pirmšķirīgiem audumiem: zīda, samta vai brokāta.