Policists ar sejas masku Pekinā. Ilustratīvs attēls.

FOTO: AFP/SCANPIX

Ķīna ir pārtraukusi iebraukšanu un izbraukšanu no vairākām pilsētām, kurās ir konstatēts cilvēka dzīvībai bīstamais koronavīruss. Raidsabiedrības BBC krievu versijas žurnālisti intervējuši cilvēkus, kuri dzīvo karantīnas režīmā esošajā Uhaņā, kur biedējošais vīruss atklāts pirmoreiz.

Aisultāns no Kazahstānas (vārds mainīts), studē Uhaņā. Viņš atklāj, kā ar veselības krīzi tiek galā pilsētā dzīvojošie ārvalstu studenti.

"Šodien televīzijas ziņās apgalvoja, ka viss ir kārtībā, taču vakar vakarā aizslēdza lidostu. Šodien pilsētā vairs nedrīkst iebraukt, kā arī izbraukt no tās, mēs esam pilnīgā karantīnas stāvoklī," 23. janvārī stāstījis vīrietis.

Pilsētā vairs nekursē nekāds sabiedriskais transports, tikai pa retam sastopami taksometri.

"Līdz pusdienlaikam daži no mūsu paziņām iesēdās taksometrā, lai izbrauktu uz tuvējām pilsētām un no turienes mēģinātu nokļūt Pekinā un tālāk aizlidotu uz mājām. Nu šķiet, ka tas vairs nebūs iespējams," atklājis students.

Aisultāns žurnālistiem stāstījis, ka ir grūti noteikt, vai uz ielām vīrusa dēļ ir mazāk cilvēku - slimības uzliesmojums noticis ķīniešu Jaunā gada laikā, kad ļoti daudzi dodas prom no pilsētas vai pavada laiku savās mājās. Bija plānots, ka darbu un mācības vajadzētu atsākt aptuveni 6. februārī, taču vairākas universitātes jau esot pagarinājušas mācību pārtraukumu līdz pat martam.

Studentu vidū klīst baumas, ka saslimušo ir krietni vairāk par skaitli, kuru vēsta oficiālie avoti, taču šāda tipa informācija izplatās jebkurās krīzes situācijās un bieži vien nav patiesa.

"Studenti pulcējas kopmītnēs, no rīta kopā devāmies iepirkt pārtiku. Mums saka, ka viss tiek kontrolēts un mēs cenšamies pārlieku nepārdzīvot. Par ārvalstu studentiem te atbild atsevišķi nozīmēti kuratori. Vairums universitāšu sāka sūtīt studentus mājās vēl pirms karantīnas izsludināšanas. Mūsu studiju iestāde mums sūta dažādas videonodarbības, informē par slimības simptomiem un to, ar kādām maskām ir iespējams sevi pasargāt. Visi ir labi informēti par to, kā rīkoties. Dažās universitātes studentiem pat piegādā pārtiku, lai viņiem nevajadzētu iet ārā no mājām, līdz ar ko dzīvot var," stāstījis Aisultāns.

Kazahstānas studentu apvienība Ķīnā aplēsuši, ka Uhaņā ir aptuveni 87 šīs tautības pārstāvju. Kāda studente no Kazahstānas, Aružana Begmanova, savā "Instagram" profilā dalījusies ar aizkustinošu lūgumu savai valstij izvest no Ķīnas Kazahstānas pilsoņus.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Кто бы знал, что мой первый опыт обучения в Китае (за границей, в целом) обернется жуткой эпидемией, уже унёсшей жизни 17 людей, заразившей ещё большее количество. Я и мои сородичи, такие же беззащитные студенты, находимся в городе Ухань. Нас 87 (по статистике, если не больше). Мы не можем вылететь в Казахстан, аэропорты и жд станции, общественные транспорты перекрыты, доступ к ним запрещен! Мы в ожидании до сих пор. Посольство запросило данные 3 дня назад через общественную организацию казахстанских студентов в городе Ухань - KSAC, информацию собрали, но меры по защите прав и по здравоохранению студентов Казахстана до сих не предприняты! Автобусов или эвакуации никто не организовывал. Правительство бездействует, посольство молчит. Остается нам только оставаться в своих комнатах общежития. Страшно и опасно выйти на улицу. Больницы, по статистикам, переполнены. Туда идти опаснее всего. Велика вероятность заражения, ведь вирус доберется и до здорового человека. Запаслись продуктами на недели наперёд. Но хватит ли наших запасов? Все маркеты и лавки закрыты, продукты закупаются нарасхват, маски все раскуплены, над Уханем нависла напрягающая атмосфера, туман застилает просторы, я скучаю по дому, меня дома ждет семья, и таких как я, почти что сотня. Для правительства невелика потеря?! Мы хотим в Казахстан. Регистрация на новый семестр в университетах Ухани продлена до 3 марта (+15 дней ожидаемо), и не факт, что к тому времени эпидемия прекратится. Главный вопрос: как выживать до тех пор, где закупаться, как выходить просто на улицу? Зачем нам просиживать в зараженном инфекциями и вирусами городе? Дайте нам вернуться в Казахстан! Мы требует эвакуации казахстанских студентов, в данное время находящихся на территории Ухани. Все молчат, чего-либо ожидают? Как обычно, мы ждем, чтобы один из наших заразился, и только потом действовать начнем?! НЕТ! Спасайте сейчас, пока мы можем связаться с родными, и инфекция не добралась до нас! Потом будет поздно. Мы просим наше правительство об экстренной эвакуации и помощи, просим не оставлять нас на произвол судьбы! Автор статьи: Бегманова Аружан, студент Central China Normal University, Wuhan? Видеоматериал: @igorshpyrev

A post shared by Call Me Runå (@runaisme) on

"Aizvērti visi tirgi un veikali, pārtiku izķer zibens ātrumā, pār pilsētu nogūlusies smagnēja atmosfēra. Es ilgojos pēc mājām, kur mani gaida ģimene, un tādu, kā es, ir vēl tuvu simtam cilvēku. Vai mūsu valdībai tas nav gana liels zaudējums? Mēs gribam atpakaļ uz Kazahstānu!," raksta sieviete.

Par studentes lūgumu jau stāsta Kazahstānas nacionālajā televīzijā, savukārt komentāros daudzi ir norādījuši, ka šādi studenti radītu briesmas saviem tuviniekiem tēvzemē. "Un ja nu starp atbraukušajiem būs kāds slimnieks? Karantīna nav vienkārša iegriba," raksta kāds interneta lietotājs.

Foto: Uhaņā ceļ slimnīcas koronavīrusa skartajiem

"Mēs taču neesam slimi, lai pārbauda," atbildējusi studente.

Antoņina Starceva dzīvo Ķīnā vairāk kā 10 gadus - viņa mācību laikā Pekinā iepazinusies ar savu vīru un nu pāris Uhaņā audzina savu mazgadīgo dēlu. Viņa min, ka pilsētā ir ļoti saspringta atmosfēra.

Sieviete ar savu ģimeni neiziet no mājām - pirms pāris dienām viņi ir iegādājušies pārtiku ilgākam laikam.

"Veikalā cilvēkiem pārbaudīja temperatūru, lika dezinficēt rokas un iekšā laida tikai tos, kuriem nebija paaugstinātas temperatūras," stāsta Antoņina, piebilstot, ka nu ir vairums veikalu ir slēgti, taču tas tikpat labi var būt saistīts ar svinībām.

23. janvārī pilsētas iedzīvotājiem lūdza neiziet no savām mājām - visu pēcpusdienu un vakaru Uhaņas ielas ar lidmašīnu palīdzību ir apsmidzinātas ar ķimikālijām. Par iedzīvotāju veselību rūpējas arī vietējā namu pārvalde.

"Viņiem ir sava mājaslapa un pat mobilā lietotne. Firma izsūta noteikumus, kā pareizi mazgāt rokas, kā nēsāt masku. Saka, ka, ja ielu apsmidzināšana nebūs nesusi rezultātu, pa mājām sāks nākt ārsti," stāsta pilsētas iedzīvotāja.

24

Antoņina žurnālistiem atzinusi, ka karantīna viņu biedē. "Baisi ir tikai tādēļ, ka nedrīkstam pamest pilsētu. Gribējām uz mēnesi lidot uz Pekinu, taču nu internetā nav ne grafiku, ne kādu ziņu par lidojumiem. Man ir kolēģi, kas tieši tagad bija plānojuši atgriezties no atvaļinājumiem Taizemē un Filipīnās - viņiem teikts, ka lidosta atkal varētu būt vaļā 29. janvārī," stāsta sieviete.

Viņa minējusi, ka vairums iedzīvotāju cer, ka iestāsies ātrs pavasaris, jo esot baumas, ka vīruss nevarot izdzīvot tiešā saules gaismā.

"Vecākās paaudzes pārstāvji tic, ka vīrusu var nogalināt ar alkohola palīdzību. Kaimiņi staigā piedzērušies, lai paliktu dzīvi," stāstījusi Antoņina.