
Narkomānijas problēma Bruņinieku ielā
FOTO: Mārtiņš Otto/TVNET
Pēdējo nedēļu laikā, pateicoties iedzīvotāju iniciatīvai, aktualizējusies narkomānijas un narkotiku aprites problēma Bruņinieku ielas apkaimē Rīgā. Kamēr problēmu izjūt neskaitāmi apkārtnes iedzīvotāji, uzņemties atbildību par tās risināšanu, šķiet, negrib neviens.
Plašu rezonansi ieguvusi "Instagram" lapa "riga.unseen", kurā atspoguļo daudziem nezināmo Rīgas seju - narkomānijas problēmu. Lapa ir Bruņinieku ielas iedzīvotāju iniciatīva, kas izveidota, lai pievērstu tiesībsargājošo iestāžu uzmanību problēmai. Nedēļas laikā tā ieguvusi aptuveni 3000 sekotājus, kas liecina - problēma ir aktuāla vai interesē daudzus.
Portāls "Apollo" devās uz apkārtni, lai satiktos ar vietējo iedzīvotāju Rihardu (vārds mainīts) un noskaidrotu, kāda ir dzīve rajonā, kur ik dienu redzami cilvēki apreibinošo vielu iespaidā.
Situācija ievērojami pasliktinājusies pēdējā mēneša-divu laikā.
"Bet patiesībā tas jau gadiem bija pamanāms šad tad, bet pēdējā laikā tās slūžas ir vaļā," viņš piebilda. "Šīs situācijas dēļ ar vīrusu gan pasaulē, gan pie mums sākām dzīvot vairāk mājās. Un mēs ieraugām varbūt to, ko gadiem neesam redzējuši."
Kaimiņi, kas apkārtnē dzīvo ilgstoši, varot "bezmaz vai nosaukt adresi, kur ko var nopirkt".
"Interesanti ir tas, ka attiecīgās iestādes to nezina vai negrib zināt, bet ir vairāk nekā skaidrs, ka tas notiek jau gadiem," pauda Rihards.
Pēc "Instagram" lapas izveidošanas un tam sekojošās rezonanses sociālajos tīklos un medijos tiesībsargājošās iestādes situācijai pievērsušas pastiprinātu uzmanību, par ko iekšlietu ministrs Sandis Ģirģens 17. jūlijā paziņoja sociālajos tīklos, un incidentu skaits ir "jūtami samazinājies".
"[Ir] ievērojami citādāk. Mēs redzam, mēs aplaudējam, mēs priecājamies, ka redzam policiju, un tiešām viņi dara to, kas būtu jādara vietās, kur izteikta ir šī problēma," atklāja iedzīvotājs.
Tomēr arvien vairāk cilvēki arī no citiem rajoniem sāk iesūtīt materiālus, atklāja Rihards.
"Daudzi cilvēki vienkārši pamana un saka, ka viņiem ir tieši tāda pati sāpe," viņš sacīja, piebilstot, ka sākotnēji materiālus iesūtījuši tieši Bruņinieku ielas iedzīvotāji.
Neskatoties uz to, ka tur atrodas Valsts policijas (VP) un Iekšlietu ministrijas (IeM) ēku komplekss, vēl pavisam nesen situācija bijusi krietni sliktāka, nekā tā ir pašlaik.
"Es pat nevaru saskaitīt, cik reizes ir saukta policija. Viņi saka - ja jūs neesat pieķēruši un viņi ir prom, neko izdarīt nevar, vajag rakstīt iesniegumu," sacīja iedzīvotājs.
Ja tiktu rakstīts iesniegums, ka "redzēti kaut kādi aizdomīgi narkomāni", policija rīkotos, viņam sacījuši.
Vaicāts, par ko ir galvenais satraukums saistībā ar situāciju, Rihards sacīja, ka tas ir "ne tikai par paša dzīvību, bet arī par bērniem". "Ja viņi iet uz skolu un atpakaļ, un it sevišķi, kad tu redzi tos, kas lieto narkotikas un uz ielas vāļājas, un tev bērnam jāpaskaidro, ko īsti tas onkulis tur dara - mēs šeit nerunājam par alkoholiķiem, bet par tiešām smagu narkotiku lietošanu - tad ir ļoti grūti paskaidrot."