FOTO: PP

2021. gada 15. janvārī Igaunijā, daudzīvokļu namā Koses ciematā kādā dzīvoklī tika atrasti trīs miruši vīrieši. Ekspertīzes rezultāti uzrādīja, ka vīrieši miruši pēc saindēšanās ar metanolu. Zīmīgi, ka teju pirms 20 gadiem Igauniju satricināja traģēdija, kas arī bija saistīta ar saindēšanos ar metanolu, ziņo laikraksts "Postimees".

Traģēdija notika 2001. gada 9. un 10. septembrī. Masveida saindēšanās rezultātā no metanola izgatavotas kandžas mira 68 cilvēki, bet vēl 40 kļuva par otrās grupas invalīdiem - zaudējuši redzi vai ieguvuši smadzeņu un nervu sistēmas bojājumus. Vēl trīs personas kļuva par pirmās grupas invalīdiem.

2001. gada 6. septembrī uzņēmuma "Baltfet" darbinieki - 17 gadus vecais Deniss Plečkins un 18 gadus vecais Roberts Petrovs - nozaga 10 mucas ar metanolu. Zādzību pasūtīja uzņēmuma "Maseko" krāvējs Sergejs Majstrišins.

Mucas ar mikroautobusu tika nogādātas Majstrišina vecāku mājā. Metanols tika pārdots kā etilspirts alkohola kontrabandistam Aleksandram Soboļevam, kurš par metanolu samaksāja 76 000 kronu (4857 eiro).

FOTO: PP

9. septembra agrā rītā Pērnavas policija saņēma ziņojumu, ka kopmītnēs Lijvas ielā mirusi 58 gadus veca sieviete. Pēc tam policija saņēma arvien vairāk ziņojumus par mirušajiem visā pilsētā un tās apriņķī.

Neatliekamās medicīniskās palīdzības ārsts Kulvars Mands atminējās, ka 9. septembra vakarā mediķi saņēma vērtīgu informāciju no vienas no saindētajām personām, kura bija pie samaņas.

"Mēs uzzinājām, ka visi saindēšanās gadījumi ir saistīti ar nelegāla alkohola lietošanu. Varētu teikt, ka informāciju ieguvām, ar draudošajām sekām iebiedējot cietušo," stāstīja Mands.

5

No 9. septembra turpmākās divas nedēļas Pērnavas mediķi strādāja dienu un nakti, lai glābtu saindējušos cilvēkus.

15. septembrī policija atklāja slēptuvi, kurā atradās mašīna ar nozagtā metanola tukšajām mucām. Tika atrastas septiņas mucas, kuru kopējais tilpums bija 200 litri.

Tali ciematā, kas atrodas Pērnavas apriņķī, no metanola bija miruši vairāki cilvēki, tostarp arī kāds laulāts pāris. Vietējie iedzīvotāji uzskata, ka laikapstākļi izglābuši daudzus cilvēkus - ja pa dienu nebūtu lijis, cilvēki turpinātu lauksaimniecības darbus, pēc kuriem ļaudis atpūstos, lietojot grādīgos dzērienus. Neviens neuzzinātu, ka Pērnavas apriņķī notikusi masveida saindēšanās ar metanolu.

15. septembrī dienas laikā nomira 15 cilvēki. Mirušajiem vairs nepietika vietas slimnīcas morgā, tāpēc tos veda uz apbedīšanas biroju, kur līķus ievietoja ledusskapjos.

FOTO: PP

Lietas izmeklēšana

Izmeklēšanas dati liecina, ka Majstrišins zinājis, ka no zagļiem saņemtais metanols nav domāts lietošanai. Viņš to izplatīja tālāk, pārdodot arī lietojamu alkoholu, taču vairumā tika pārdots metanols.

Prokurors pieprasīja Majstrišinam brīvības atņemšanu uz 18 gadiem par indīgās vielas izplatīšanu, taču tiesa piesprieda viņam tikai piecu gadu cietumsodu un 2006. gada martā viņš tika atbrīvots no ieslodzījuma. 2010. gadā, neatzīstot savu vainu, Majstrišins sāka nodarboties ar uzņēmējdarbību.

Soboļevam, kurš neapzinājās, ka tirgo metanolu, tika piespriests divu gadu un sešu mēnešu cietumsods, taču no ieslodzījuma viņš tika atbrīvots jau pēc pustermiņa. Sodīti tika arī jaunieši, kuri bija nozaguši metanolu.

Soboļevs bija pārliecināts, ka patiesais mirušo skaits neesot 68, jo ekspertīzēs oficiāli tikuši apstiprināti 32 nāves gadījumi. Tiesā Soboļevs zvērēja, ka neesot pircis un pārdevis metanolu, bet gan aizdevis naudu Majstrišinam, taču tiesa lēma citādāk.

2011. gadā Soboļevs mitinājās Ulu ciematā.

"Traģēdija ir traģēdija. Kas jums nav nekā cita par ko rakstīt - narkotikām, zagļiem vai pedofiliem? Es apzinos, ka pirms 10 gadiem notika liela traģēdija."

5

"Es devu naudu Staņislavam Gusevam, kurš pēc tam to nodeva azerbaidžānim Telmanam Agamalijevam, kurš pēc tam nopirka metanolu no Majstrišina," stāstīja Soboļevs.

Viņš norādīja, ka arī Gusevs nav zinājis, ka aizdotā nauda tiks tērēta, lai iegādātos zagtu un indīgu alkoholu.

"Tajos laikos neviens neko nezināja par metanolu un tas tika tirgots kā parasts spirts," sacīja Soboļevs.

5

Līdzīgs gadījums

1984. gada 2. jūlijā no cukurfabrikas "Kivili" noliktavas tika nozagts metanols, kurš vēlāk tika izlietots kāzās. Tā rezultātā mira 22 cilvēki un vēl 12 personas zaudēja redzi.