Valsts policijas un pirmdien, 24. augustā, notikušā "Baltijas ceļa", kur rokās uz mirkli sadevās vakcīnu pret Covid-19 pretinieki, pasākuma rīkotāju aplēses par aptuveno dalībnieku skaitu krasi atšķiras - policija Latvijā saskaitījusi ap 7000 tūkstošiem, kamēr rīkotāji - desmitiem tūkstošu, vēsta Latvijas Radio.

Valsts policijas priekšnieka vietnieks Andris Zellis gan Latvijas Radio uzsvēra, ka ar akcijas dalībnieku uzskaiti nenodarbojas, tomēr aplēses rāda, ka cilvēku skaits bija ap septiņiem tūkstošiem. Zellis Latvijas Radio arī informēja, ka pasākums noticis bez būtiskiem pārkāpumiem.

Dažos gadījumos fiksēts, ka cilvēki akcijas laikā stāvēja nevis uz ceļa nomales, bet braucamās daļas. Reģistrēti pieci notikumi par satiksmes apdraudējumu, savukārt Vidzemes reģionā uzsākts viens administratīvais process par vienu nepieteiktu piketu.

Savukārt viens no rīkotājiem Latvijas pusē Rūdols Brēmanis norādīja, ka pasākumam pieteikušies bija 93 000 cilvēku, tomēr lielākā daļā lauku cilvēku nereģistrējās, bet gan nāca stāvēt tāpat, līdz ar to rīkotāji lēš 150-200 000 dalībnieku.

Brēmanis atzina, ka dažās vietās gan bija pārrāvumi, tomēr aktivitāte bijusi augsta ne tikai Latvijā, bet arī Lietuvā un Igaunijā, un no helikoptera vērojamie skati bijuši iespaidīgi.

Akcijas norise pie Brīvības pieminekļa

Nedēļas pirmās darbadienas izskaņā Latvijas Radio devās pie Brīvības pieminekļa, lai ziņotu par pasākumu no notikuma vietas un uzklausītu tā dalībnieku apsvērumus piedalīties.

Pretēji organizatoru publicētajai interaktīvajā kartē paustajai informācijai, kurā no Brīvības pieminekļa līdz Akmens tiltam un pāri tam (kopumā 1,4 kilometru garumā) savu vēlmi stāties mūsdienu versijā par "Baltijas ceļu" bija izteikuši vairāki nekā trīs tūkstoši cilvēku, aktivitāte tomēr bija ievērojami zemāka.

Pēc Latvijas Radio novērojumiem pie Brīvības pieminekļa vienotā ķēdē sastājās ap 150 līdz 200 cilvēku. Arī, paveroties uz Kaļķu ielas pusi, cilvēku virteni nemanīja.

Kopumā pie Brīvības pieminekļa viss noritēja mierīgi, bez skaļu saukļu izkliegšanas bez plakātiem ar uzrakstiem, kā arī bez dziedāšanas.

Asas diskusijas iepriekš izraisīja Borisa Rezņika simboliskās dziesmas "Atmosties Baltija" izmantošanas šīs akcijas uzsaukumā. Akcija ilga 15 līdz 20 minūtes. Pēc tam cilvēki pēc stāvēšanas vienotā ķēdē izklīda.

Pastiprināta policijas uzraudzība nebija vērojama. Vien viena policijas ekipāža stāvēja netālu no Laimas pulksteņa. Tas ir pretēji tam, kā kārtības sargi preventīvi parādīja savu klātbūtni 18. augustā, kad daudzviet pilsētas centrā notika mītiņi, kurus organizēja divi politiķi, kas katrs vēlas atkal iegūt valsts vadības varas grožus.

Piedalījās toreiz un piedalās tagad

Kopumā akcija notika ne tikai Latvijā, bet visās trīs Baltijas valstīs vairāk nekā 675 kilometru garumā, tāpat kā pirms 32 gadiem. Taču to, ka šie pasākumi nav salīdzināmi, nenoliedz arī Latvijas Radio aptaujātie cilvēki, kuri bija sadevušies rokās.

Tomēr uzrunātie cilvēki sacīja - lai arī šodien sajūtas un mērķis ir cits, vēlme nākt un paust savu viedokli ir spēcīga.

Protesta dalībniece, kura pirms 32 gadiem stāvēja Baltijas ceļā netālu no Sēnītes, pastāstīja, kāpēc atnāca šodien: "Savas pārliecības dēļ, lai pārstātu šķelties sabiedrība. (..) Sajūtas varbūt ir savādākas, jo apstākļi ir savādāki. Toreiz bija vairāk bail. Šobrīd es stāvu par to, lai mani bērni un mazbērni varētu dzīvot valstī, kurā neviens netiek ne diskriminēts, ne šķelts, ne iedalīties, sauciet kā gribiet, kastās vai šķirās. Mēs visi esam vienādi."

"Es uzskatu, ka tas, kas pašlaik notiek, ir tikai sākums. Un tas turpināsies, es domāju, daudz efektīvāk un vairāk, ja nekas nemainīsies, protams. Ja kungi nesadzirdēs, ko cilvēki vēlas," sacīja kāds cits atnākušais.

Vēl viena akcijas dalībniece atzina: "Mans mērķis tiešām ir noticēt, ka mums ir brīva valsts ar brīvām izvēlēm, ne ar brīvprātīgu piespiedu vakcināciju gan skolotājiem, gan, piedodiet, spīdzinot bērnus. Es neatbalstu. Sajūtas ir līdzīgas. Arī šobrīd. Pat, ja izklausās, ka Dainis Īvāns neatbalsta, ļoti sāpīgi ir. Mums joprojām ir tiesības uz viedokli. Es viennozīmīgi pasakos arī jums, kas atspoguļo dažādus viedokļus. Lai Dievs jūs svētī."

Lasīt un pievienot komentāru

JAUNĀKIE FOTO